Slovenske gore

Slovenska pokrajina je zelo raznolika, saj se na majhnem podrocju povrsje spremeni od blagega gricevja Panonske nizine v severovzhodnem delu preko kraskega sveta v juznem delu do visokih alpskih vrhov na severozahodu. Tako se na nasem ozemlju stiskajo tri tektonske enote, ki pripadajo razlicnim gorstvom.

Slovenci smo ze od nekdaj navezani na svoje gore, vcasih je bilo to vprasanje prezivetja, danes pa bolj rekreacije. To dokazuje tudi obstoj Planinske zveze Slovenije (PZS), ki zdruzuje vec kot 150 planinskih drustev iz vse Slovenije in je najbolj mnozicna sportna organizacija. Med pomembnejsimi nalogami PZS je vzdrzevanje mreze markiranih poti, ki povezujejo mnozico planinskih koc in vrhov, pa tudi izobrazevanje planincev in planinskih vodnikov, nenazadnje pa tudi resevanje ob nesrecah, to nalogo poravlja Gorska resevalna sluzba (GRS). Poleg tega je zelo aktivna Planinska zalozba, ki deluje v okviru PZS, izdaja pa vodnike z opisi poti, natancne planinske zemljevide (v merilu 1:25.000) pa tudi planinsko leposlovje.

Naso navezanost na gore potrjuje tudi nasa skrb za ohranitev lepot za prihodnje rodove, kar je prednostna naloga Triglavskega narodnega parka, ki obsega velik del Julijskih Alp okrog Triglava.

Poleg moznosti za nesteto razlicnih izletov po markiranih poteh pa nudi nasa gorska pokrajina se mnogo drugih zanimivosti, na primer plezanje v stevilnih zanimivih stenah, pohajkovanje po brezpotjih, turno smucanje pozno v pomlad, odlicna startna mesta za jadralne padalce in zmajarje, rafting in spusti s kajaki po gorskih rekah (predvsem po Soci) in se mnogo vec, vlozeni trud pa poplaca tudi z lepimi razgledi.


Razne informacije:


To stran je do sedaj videlo ze veliko ljudi.
Metod Kozelj